IPC90N04S53R6ATMA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 40V 90A 8TDSON-34
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IPC90N04S53R6ATMA1 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:90A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):7V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:3.6mOhm @ 45A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3.4V @ 23µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:32.6 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1950 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):63W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)