IRF135SA204
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 135V 160A D2PAK-7
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IRF135SA204 PDF
Type Description
Series:HEXFET®, StrongIRFET™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):135 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:160A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:5.9mOhm @ 96A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:315 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:11690 pF @ 50 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):500W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)