STD7NS20T4
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 200V 7A DPAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
STD7NS20T4 PDF
Type Description
Series:MESH OVERLAY™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:400mOhm @ 3.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:45 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:540 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):45W (Tc)
Operating Temperature:150°C (TJ)