RM40P40LD
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
MOSFET P-CHANNEL 40V 40A TO252-2
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
RM40P40LD PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:14mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:-
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2960 pF @ 20 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):80W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)