RM80N30LD
Description
MOSFET N-CHANNEL 30V 80A TO252-2
DataSheet
RM80N30LD PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:6.5mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:-
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2330 pF @ 15 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):83W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)