FK4B01100L1
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 12V 3.4A XLGA004
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
FK4B01100L1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):12 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:3.4A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):1.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:30mOhm @ 1.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:1V @ 236µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:5.8 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:275 pF @ 10 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):360mW (Ta)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)