RM80N60DF
Description
MOSFET N-CHANNEL 60V 80A 8DFN
DataSheet
RM80N60DF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:4mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:-
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4000 pF @ 30 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):85W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)