FQI16N25CTU
Description
MOSFET N-CH 250V 15.6A I2PAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
FQI16N25CTU PDF
Type Description
Series:QFET®
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:15.6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:270mOhm @ 7.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:53.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1.08 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):3.13W (Ta), 139W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)