RM2P60S2
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
MOSFET P-CHANNEL 60V 1.9A SOT23
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
RM2P60S2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:1.9A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:215mOhm @ 1.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:-
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:358 pF @ 30 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):1.4W (Ta)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)