IRFP9140NPBF
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET P-CH 100V 23A TO247AC
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IRFP9140NPBF PDF
Type Description
Series:HEXFET®
Package:Bulk
Part Status:Active
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:23A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:117mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:97 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1300 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):140W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)