IXFX240N25X3
Description
MOSFET N-CH 250V 240A PLUS247-3
DataSheet
IXFX240N25X3 PDF
Type Description
Series:HiPerFET™
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:240A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:5mOhm @ 120A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:345 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:23800 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):1250W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)