C3M0060065K
Manufacturer
Wolfspeed - a Cree company
VIGOR # :
Description
SICFET N-CH 650V 37A TO247-4L
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
C3M0060065K PDF
Type Description
Series:C3M™
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss):650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:37A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):15V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:79mOhm @ 13.2A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id:3.6V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:46 nC @ 15 V
Vgs (Max):+15V, -4V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1020 pF @ 600 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):150W (Tc)
Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)