IXTA300N04T2-7
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 40V 300A TO263-7
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IXTA300N04T2-7 PDF
Type Description
Series:TrenchT2™
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:300A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:2.5mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:145 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:10700 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):480W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)