IXTT80N20L
Description
MOSFET N-CH 200V 80A TO268
DataSheet
IXTT80N20L PDF
Type Description
Series:Linear™
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:32mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:180 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:6160 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):520W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)