RM5N150S8
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CHANNEL 150V 4.6A 8SOP
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
RM5N150S8 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:4.6A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:75mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:-
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:625 pF @ 75 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):3.1W (Ta)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:8-SOP
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)