SPW11N80C3FKSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 800V 11A TO247-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
SPW11N80C3FKSA1 PDF
Type Description
Series:CoolMOS™
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:450mOhm @ 7.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3.9V @ 680µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:85 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1600 pF @ 100 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):156W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)