IPA65R420CFDXKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 8.7A TO220
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IPA65R420CFDXKSA1 PDF
Type Description
Series:CoolMOS™
Package:Bulk
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:8.7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:420mOhm @ 3.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 340µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:32 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:870 pF @ 100 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):31.2W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)