IPI50R199CPXKSA1
Description
MOSFET N-CH 500V 17A TO262-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IPI50R199CPXKSA1 PDF
Type Description
Series:CoolMOS™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:17A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:199mOhm @ 9.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 660µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:45 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1.8 pF @ 100 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):139W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)