IXTH12N70X2
Description
MOSFET N-CH 700V 12A TO247
DataSheet
IXTH12N70X2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):700 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:300mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:19 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:960 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):180W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)