SQD40P10-40L_GE3
Manufacturer
Vishay / Siliconix
VIGOR # :
Description
MOSFET P-CH 100V 38A TO252AA
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
SQD40P10-40L_GE3 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TrenchFET®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:38A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:40mOhm @ 8.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:144 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:5540 pF @ 15 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):136W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)