STD17NF03L-1
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 30V 17A IPAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
STD17NF03L-1 PDF
Type Description
Series:STripFET™ II
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:17A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:50mOhm @ 8.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:6.5 nC @ 5 V
Vgs (Max):±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:320 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):30W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)