RM1A4N150S6
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 150V 1.4A SOT23-6
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
RM1A4N150S6 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:1.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:480mOhm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:-
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:700 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):1.56W (Tc)
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)