FDMC2D8N025S
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 25V 124A POWER33
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
FDMC2D8N025S PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):25 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:124A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.9mOhm @ 28A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:63 nC @ 10 V
Vgs (Max):±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4615 pF @ 13 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):47W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)