IPB80N03S4L02ATMA1
Description
MOSFET N-CH 30V 80A TO263-3-2
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IPB80N03S4L02ATMA1 PDF
Type Description
Series:OptiMOS™
Package:Bulk
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:2.4mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.2V @ 90µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:140 nC @ 10 V
Vgs (Max):±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:9.75 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):136W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)