RM70P30DF
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
MOSFET P-CHANNEL 30V 70A 8DFN
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
RM70P30DF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:70A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:7.2mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:-
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:3450 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):90W (Ta)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)