FCPF380N60E
Description
MOSFET N-CH 600V 10.2A TO220F
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
FCPF380N60E PDF
Type Description
Series:SuperFET® II
Package:Bulk
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:10.2A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:380mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:45 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1.77 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):31W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)