FCP22N60N
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 600V 22A TO220-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
FCP22N60N PDF
Type Description
Series:SupreMOS™
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:22A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:165mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:45 nC @ 10 V
Vgs (Max):±45V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1950 pF @ 100 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):205W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)