BSZ036NE2LSATMA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 25V 16A/40A TSDSON
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
BSZ036NE2LSATMA1 PDF
Type Description
Series:OptiMOS™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):25 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:16A (Ta), 40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:3.6mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:16 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1200 pF @ 12 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):2.1W (Ta), 37W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)