FDI038AN06A0
Description
MOSFET N-CH 60V 17A/80A I2PAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
FDI038AN06A0 PDF
Type Description
Series:PowerTrench®
Package:Bulk
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:17A (Ta), 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:3.8mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:124 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:6.4 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):310W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)