IPAW70R600CEXKSA1
Description
MOSFET N-CH 700V 10.5A TO220-31
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IPAW70R600CEXKSA1 PDF
Type Description
Series:CoolMOS™ CE
Package:Bulk
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):700 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:10.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:600mOhm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 210µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:22 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:474 pF @ 100 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):86W (Tc)
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)