VN2410L-G-P013
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 240V 190MA TO92-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
VN2410L-G-P013 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):240 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:190mA (Tj)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):2.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:10Ohm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:-
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:125 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):1W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)