FQB13N50CTM
Description
MOSFET N-CH 500V 13A D2PAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
FQB13N50CTM PDF
Type Description
Series:QFET®
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:480mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:56 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2.055 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):195W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)