IXTA230N04T4
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 40V 230A TO263AA
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IXTA230N04T4 PDF
Type Description
Series:TrenchT4™
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:230A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:2.9mOhm @ 115A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:140 nC @ 10 V
Vgs (Max):±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:7400 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):340W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)