NTD80N02-001
Description
MOSFET N-CH 24V 80A IPAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
NTD80N02-001 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):24 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:5.8mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:42 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2.6 pF @ 20 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):75W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)