RMA7P20ED1
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
MOSFET P-CH 20V 700MA DFN1006-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
RMA7P20ED1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:700mA (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:420mOhm @ 500mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:-
Vgs (Max):±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:52 pF @ 4 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):900mW (Ta)
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)