IXTQ76N25T
Description
MOSFET N-CH 250V 76A TO3P
DataSheet
IXTQ76N25T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:76A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:39mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:92 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4500 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):460W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)