BSC010N04LS6ATMA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 40V 40A/100A TDSON
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
BSC010N04LS6ATMA1 PDF
Type Description
Series:OptiMOS™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:40A (Ta), 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:67 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4600 pF @ 20 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):3W (Ta), 150W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)