DMN2011UTS-13
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 20V 21A 8TSSOP
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
DMN2011UTS-13 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:21A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):1.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:11mOhm @ 7A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:56 nC @ 10 V
Vgs (Max):±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2248 pF @ 10 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):1.3W (Ta)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:8-TSSOP
Package / Case:8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)