FQPF6N25
Description
MOSFET N-CH 250V 4A TO220F
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
FQPF6N25 PDF
Type Description
Series:QFET®
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1Ohm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:8.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:300 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):37W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)