RM47N650T7
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CHANNEL 650V 47A TO247
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
RM47N650T7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:47A (Tj)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:81mOhm @ 15.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:-
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:3111.9 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):417W
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)