R5011ANX
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 500V 11A TO220FM
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
R5011ANX PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:11A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:500mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:30 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1000 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):50W (Tc)
Operating Temperature:150°C (TJ)