STF8NK100Z
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 1000V 6.5A TO220FP
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
STF8NK100Z PDF
Type Description
Series:SuperMESH™
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:6.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.85Ohm @ 3.15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:102 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2180 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):40W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)