IXTH44P15T
Description
MOSFET P-CH 150V 44A TO247
DataSheet
IXTH44P15T PDF
Type Description
Series:TrenchP™
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:44A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:65mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:175 nC @ 10 V
Vgs (Max):±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:13400 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):298W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)