IRFS33N15DTRLP-IR
Description
MOSFET N-CH 150V 33A TO263-3-2
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IRFS33N15DTRLP-IR PDF
Type Description
Series:HEXFET®
Package:Bulk
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:33A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):-
Rds On (Max) @ Id, Vgs:56mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:90 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2020 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):3.8W (Ta), 170W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:PG-TO263-3-2
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
NDT014
NDT014
MOSFET N-CH 60V 2.7A SOT-223-4