DI080N06PQ
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 60V 80A 8QFN
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
DI080N06PQ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:3.6mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:56 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:3500 pF @ 30 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):80W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)