IXFK32N80Q3
Description
MOSFET N-CH 800V 32A TO264AA
DataSheet
IXFK32N80Q3 PDF
Type Description
Series:HiPerFET™
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:32A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:270mOhm @ 16A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:6.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:140 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:6940 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):1000W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)