TSM4NC50CP ROG
Description
MOSFET N-CHANNEL 500V 4A TO252
DataSheet
TSM4NC50CP ROG PDF
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:2.7Ohm @ 1.7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:12 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:453 pF @ 50 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):83W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)