IPA60R280CFD7XKSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 650V 6A TO220
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IPA60R280CFD7XKSA1 PDF
Type Description
Series:CoolMOS™ CFD7
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:280mOhm @ 3.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 180µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:18 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:807 pF @ 400 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):24W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)