IPW65R190CFDFKSA2
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 650V 17.5A TO247-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IPW65R190CFDFKSA2 PDF
Type Description
Series:CoolMOS™ CFD2
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:17.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:190mOhm @ 7.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 700µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:68 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1850 pF @ 100 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):151W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)