RZF013P01TL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET P-CH 12V 1.3A TUMT3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
RZF013P01TL PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):12 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:1.3A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):1.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:260mOhm @ 1.3A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:2.4 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:290 pF @ 6 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):800mW (Ta)
Operating Temperature:150°C (TJ)